Պաշտոնական այցով Դանիայի Թագավորությունում գտնվող Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակության անդամներ Գայանե Աբրահամյանը, Գեւորգ Պապոյանը եւ Նորա Առուստամյանը փետրվարի 20-ին Դանիայի Գերագույն Դատարանում հանդիպել են դատավոր Աննա Լուիզ Բորմանի հետ եւ քննարկել Հայաստանում դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների ընթացքը եւ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
Գերագույն դատարանի դատավորի խոսքով` դատական համակարգի անաչառության հիմնարար սկզբունքներից է քաղաքական դիրքորոշումներից զերծ մնալը, իսկ ճգնաժամերի դեպքում` անսալը ժողովրդի ձայնին, ըստ այդմ, հանրային լայն կոնսենսուսով հանրաքվեն կարող է որոշիչ լինել:
Դատավոր Աննա Լուիզ Բորմանը խոսել է նաեւ Գերագույն դատարանի կամ սահմանադրական դատարանների լիազորությունների մասին` կարծիք հայտնելով, որ սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ նախնական կարծիք ներկայացնելը եւ փոփոխությունների ընթացքը դրանով պայմանավորելը լրջորեն սահմանափակում է ոչ միայն խորհրդարանների լիազորությունները, այլ նաեւ ժողովրդի կամարտահայտման իրավունքը: Ըստ դատավորի` բարձրագույն ատյանի լիազորություններն ու վերահսկողության իրավասությունը պետք է չափազանց հավասարակշռված լինեն:

On February 20, the members of the delegation led by the Speaker of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan being on an official visit in the Kingdom of Denmark Gayane Abrahamyan, Gevorg Papoyan and Nora Arustamyan met with the Justice Anne Louise Bormann in the Supreme Court of Denmark and discussed the procedure of judiciary system reforms in Armenia and the situation created over the Constitutional Court.
According to the Justice of the Supreme Court, one of the fundamental principles of the fairness of the judicial system is being deprived of the political positions, and in case of crises listen to the people’s voice, and the referendum in public wide consensus can be decisive.
The Justice Anne Louise Bormann also talked about the authorities of the Supreme Court or the Constitutional Courts, opining that presenting a preliminary opinion on the Constitutional amendments and conditioning the procedure of the amendments by it seriously restricts not only the authorities of the parliaments, but also the right to the people’s free will. According to the Justice, the authorities of the highest instance and the authority of the oversight should be very balanced.